İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Karışık
  3. Zor Günlerde Ders Nasıl Çalışılır? 10 Harika Fikir

Zor Günlerde Ders Nasıl Çalışılır? 10 Harika Fikir

Ders çalışmanızı kolaylaştırmaya yardımcı olacak 10 harika fikir hakkında bilgi almak için aşağıya kaydırın. ders çalışma, ders planı


Sevgili Bu Neymiş okurları. Bu yazıya gelme sebebinizi anlıyorum. Çünkü hepimizin evden zorunlu olmadıkça dışarı çıkmaması gerektiği bir durumdayız. Sınava hazırlanan sizlerde zorlu bir süreçten geçiyorsunuz.

Sınava hazırlanmak zordur ve hepimiz bu süreçten geçiyoruz mecburen. Bu süreçte sizlere yardımcı olacak 10 fikirden bahsedeceğim. Fazla uzatmadan ilk fikirle başlayalım.

1Telefondan Uzaklaşın !

Evet birçoğumuzun başının belası. Kimileri ben telefon yanımda olsada çalışabiliyorum desede, yapılan araştırmalar hiçte öyle olduğunu göstermiyor. Telefonun çalışma ortamınızda olması sizi olumsuz yönde etkiliyor. 20 dakika çalışacak olsanız bile o 20 dakika telefondan uzak kalarak çalışın.

2Masanız Boş Olsun !

Masanızın üstünde çalışmayacağınız bir dersin defterinin olması bile dikkatinizi dağıtabilir. Masaya otururken hangi derse çalışacağınıza karar verin ve geri kalan tüm malzemeleri göremeyeceğiniz bir yere kaldırın. Farkı göreceksiniz.

3Müzik Dinlemeyin !

Her ne kadar bazı kişiler müzikle daha iyi çalıştığını veya soru çözebildiğini iddia etsede, bununda çalışmanızı olumsuz etkileyecek bir etken olduğunu düşünüyorum. Sonuçta odaklanmanız gereken sadece bir yer olmalı iki değil !

4Amaçlarınızı Belirleyin !

“Rotasız gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez” diye bir söz var bir kere. Öncelikli hedeflerinizi belirleyin. Planınızı yapın ondan sonra masanın başına geçin.

5Not Tutun !

Evet kuru kuru ders çalışmak yok. Video mu izliyorsunuz durdurun notlar çıkarın. Kendiniz kitaptan mı çalışıyorsunuz önemli yerleri çizin ve onların notunu çıkarın. İnanın bana boş zamanlarınızda okuyacağınız o kısa notlar çok işinize yarayacak :)

6Açken – Yeni Yemek Yediyseniz Çalışmayın !

 

Açken sen sen değilsin diye bir reklam vardı. Çok doğru; açken ders çalışmaya kendinizi zorlamayın. Ama yemek yedikten sonra da masa başına geçmeyin. Çünkü üzerinize çöken ağırlık sizi dersten uzak tutacaktır ve dikkatinizi toplamakta güçlük çekeceksiniz. En iyisi yemekten en az yarım saat sonra masa başına geçmek.

740 Dakika Ders 10 Dakika Mola !

Bunun birçok varyasyonunu duymuşsunuzdur. 25 dakika ders 5 dakika molada olabilir bu. Kendinize en uygun gördüğünüz sistemi seçin ve günde en az 3 kere tekrarlayın bu yöntemi. Emin olun farkı hissedeceksiniz.

8Aydınlık Yerde Çalışın !

Karanlık ortamlarda çalışmak sizin uykunuzu getirecektir. Çalıştığınız ortamın güzel aydınlatıldığından emin olun. Ne çok parlak lambalar kullanın ne çok loş ışık. İkisinin dengesini kurun ve çalışmaya başlayın.

9Çalışma Alanınızı Havalandırın !

Sık sık havalandıracağınız çalışma ortamı size dinginlik getirecektir. Böylelikle ders çalışma isteğiniz kaçmayacağı gibi birkaç dakika temiz hava almak çok iyi gelecektir.

10Tekrar Yapın !

Tutmuş olduğunuz notları; yatmadan önce, sabah kalkınca, gün içindeki boş zamanlarınızda tekrar edin. Tekrar ettikçe o bilgiler aklınıza kazınacaktır ve unutmanız güçleşecektir.


Yeteri Kadar Çalıştıysanız Şimdi Dinlenme Vakti !!

Evet bugünlük bu kadar ders yeter. Peki şimdi kafanızı dağıtmak için ne yapacaksınız? Karar vermenize yardımcı olmak istiyorum.

Buraya tıklayarak birbirinden güzel 13 bilim kurgu filmi listesine gidebilirsiniz.

Ya da Ölmeden önce izlemeniz gerektiğini düşündüğüm 10 diziyi görmek isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz.

Peki bu tüm dizi ve filmleri arkadaşlarınızla izlemek ister misiniz? O zaman size harika bir önerim var Netflix Party! Nasıl kullanacağınızı öğrenmek için buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Küçük yaşlarından beri internetin içinde olan içinizden birisi.

Yorum Yap